Βασιλική Χρίστη
Η Βασιλική Χρίστη σπούδασε Οικονομικές Επιστήμες στο ΕΚΠΑ. Έχει παρακολουθήσει σεμινάρια μετάφρασης, δοκιμίου-κριτικής, επιμέλειας, κινηματογράφου. Από το 2007 είναι μέλος της συντακτικής ομάδας του ηλεκτρονικού λογοτεχνικού περιοδικού diavasame.gr/ booktimes.gr. Εργάζεται ως δημοσιογράφος στο Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων.
Σελίδα:
—
Επικοινωνία / Social:
Κριτικές (268)
Εκδοτικός οίκος
ΜΕΛΑΝΙ
ΜΕΛΑΝΙ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Στα 12 διηγήματα της συλλογής η Λουκία Δέρβη εισχωρεί σε ιστορίες ανθρώπων από διάφορες εποχές της πανανθρώπινης Ιστορίας και τις κάνει δικές μας με έναν λόγο λιτό, συγκροτημένο. Η αφήγηση είναι πότε πρωτοπρόσωπη πότε τριτοπρόσωπη, ενώ οι ιστορίες ολοκληρώνονται συνήθως χαμηλόφωνα, χωρίς δραματικές απολήξεις.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 3 Οκτωβρίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΠΟΛΙΣ
ΠΟΛΙΣ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Το ομώνυμο διήγημα μοιάζει να δίνει τον τόνο στη νέα συλλογή διηγημάτων του Νικόλα Σεβαστάκη με τίτλο «Άντρας που πέφτει»: ένας άνδρας αρχίζει να πέφτει (κυριολεκτικά!) μετά την εγκατάλειψη από τη σύζυγό του. Όμως «το βασικό είναι να ανασηκώνεσαι γρήγορα τινάζοντας τη σκόνη από το ρούχο, σαν να μην συνέβη τίποτα».
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 19 Σεπτεμβρίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΑΝΤΙΠΟΔΕΣ
ΑΝΤΙΠΟΔΕΣ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Οι ήρωες στα περισσότερα διηγήματα είναι χειρώνακτες κι όταν δεν είναι, μοιάζουν να διεκπεραιώνουν απλώς. Χρησιμοποιώντας την ιδιόλεκτο του κάθε επαγγέλματος, ο Κώστας Περούλης φτιάχνει κόσμους και μας βυθίζει μέσα τους, αποτυπώνοντας μια πραγματικότητα που μπορεί να διανθίζεται από ορισμένα περιστατικά, παραμένει όμως αναλλοίωτη και αναπόδραστη.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 5 Σεπτεμβρίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΝΕΦΕΛΗ
ΝΕΦΕΛΗ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο για την ένωση δύο περιοχών, του Μάλμε (Σουηδία) και της Κοπεγχάγης (Δανία), μέσω της γέφυρας Ερεσούντ, βρίσκεται στη φάση της υλοποίησής του. Δύο πολιτικοί μηχανικοί, ο Σουηδός Σβεν Αλεξάντερσον και ο Δανός Νταν Κρίστόφτε, έχουν επιφορτιστεί από τις κυβερνήσεις τους με την παρακολούθηση του έργου έως την τελική παράδοσή του.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 25 Ιουλίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ
ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Τα δεκατρία διηγήματα του Πάνου Τσίρου (Αθήνα, 1970) είναι ιστορίες καθημερινές, ασήμαντων ανθρώπων, πληκτικές, χωρίς υπερβάσεις, χωρίς ανατροπές θα λέγαμε, παραφράζοντας το οπισθόφυλλο.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 11 Ιουλίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΑΓΡΑ
ΑΓΡΑ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Το αίσθημα μιας ζωής που αναλώθηκε στους αγώνες για μια καλύτερη ζωή σε ένα άλλο σύστημα, όπως αυτό που εγκαθιδρύθηκε στις χώρες της πρώην Ανατολικής Ευρώπης, είναι διάχυτο στα οκτώ διηγήματα του Γιάννη Ατζακά. Όπως και ο έρωτας του Νικήτα για τη Σόνια, όπου μια «αστραπή ευτυχίας» καταλήγει στην «πτώση σ’ ένα σκοτεινό βάραθρο».
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 20 Ιουνίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΝΕΦΕΛΗ
ΝΕΦΕΛΗ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Στην παρούσα συλλογή 17 διηγημάτων, ο Παλαβός αντλεί την έμπνευσή του από την ημιορεινή μακεδονική ενδοχώρα, αλλά και από την πόλη. Μεταφέρει, με λιτό και απέριττο τρόπο, εικόνες της αγροτικής ζωής, αλλά και της δουλειάς σε συνεταιρισμό ή σε σφαγείο. Πραγματεύεται, μεταξύ άλλων, τις σχέσεις πατέρα-γιου, αλλά και του γιου με το δικό του παιδί.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 6 Ιουνίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΑΝΤΙΠΟΔΕΣ
ΑΝΤΙΠΟΔΕΣ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Τα διηγήματα του πρωτοεμφανιζόμενου Παναγιώτη Κεχαγιά (Αθήνα, 1978), άλλα ερμητικά, άλλα ευκολότερα προσβάσιμα, ανοίγονται σε διάφορα πεδία, πέρα από το προφανές ή το αναμενόμενο, χαρίζοντάς μας αναγνωστική απόλαυση.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 23 Μαΐου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΠΑΤΑΚΗΣ
ΠΑΤΑΚΗΣ
Κατηγορία
Ξένη Λογοτεχνία
Ξένη Λογοτεχνία
Ξαναβρίσκουμε εδώ θέματα που απασχόλησαν τον Αμίν Μααλούφ στην «Απορρύθμιση του κόσμου» (Ωκεανίδα, 2010, “Le déréglement du monde”, Grasset, 2009). Το μυθιστόρημα έχει, έτσι, και δοκιμιακό χαρακτήρα, ιδίως σε ορισμένα σημεία, σε κερδίζει, όμως με το συναίσθημα που αρδεύει τις σελίδες του, διυλισμένο από την ωριμότητα και την εμπειρία των χρόνων.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 9 Μαΐου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΚΕΔΡΟΣ
ΚΕΔΡΟΣ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ο κεντρικός ήρωας, ο Άλκης, βρίσκεται σε κώμα έπειτα από ένα φοβερό δυστύχημα. Εκεί ανακαλεί τη ζωή του και μέσα απ΄ αυτήν μας γνωρίζει τα άλλα δύο πρόσωπα της ιστορίας και μας ξεναγεί στη ζωή που διάλεξαν να ζήσουν: μια ιστορία ελευθερίας αλλά και αγάπης, μοιράσματος και απόλυτου έρωτα για τον άλλο, μια ιστορία, εντέλει, αντισυμβατική.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 14 Μαρτίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΑΝΤΙΠΟΔΕΣ
ΑΝΤΙΠΟΔΕΣ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Το κοινό στοιχείο των διηγημάτων που περιλαμβάνονται στη συλλογή του Δημοσθένη Παπαμάρκου «Γκιακ» είναι ότι ο αφηγητής ή κάποιο άλλο πρόσωπο συμμετείχε στη Μικρασιατική Εκστρατεία. Από κει και πέρα αντιλαμβανόμαστε ότι εδώ δεν πρόκειται για ήρωες, αλλά για ανθρώπους που όσα έζησαν (και όσα έκαναν) εκεί άλλαξαν τη ζωή τους.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 15 Φεβρουαρίου, 2016
Εκδοτικός οίκος
ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ
ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ
Κατηγορία
Ελληνική Λογοτεχνία
Ελληνική Λογοτεχνία
Επτά χρόνια μετά τη νουβέλα «Η ανάκριση», ο Ηλίας Μαγκλίνης γράφει ένα μυθιστόρημα-φόρο τιμής στους πεσόντες του «ξεχασμένου» πολέμου της Κορέας. Η Ελλάδα στο τέλος του Εμφυλίου, ένας νέος που θέλει να ξεπλύνει την ντροπή του που δεν μπόρεσε να γίνει αεροπόρος, ένας έρωτας που τον συντροφεύει στην προετοιμασία αλλά και στη φωτιά της μάχης.
Συντάκτης: Βασιλική Χρίστη 1 Φεβρουαρίου, 2016






